Siirry sisältöön

Lundan kyläyhdistys ry sai uudistetut verkkosivut

Lundan kyläyhdistys on perustettu vuonna 1983. Yhdistyksen tarkoituksena on ajaa alueen asukkaiden etuja, pitää yllä kylien vireyttä ja lisätä asukkaiden yhteenkuuluvuutta.

Lundan kyläyhdistys ry

Lundan kyläyhdistys on perustettu vuonna 1983. Yhdistyksen tarkoituksena on ajaa alueen asukkaiden etuja, pitää yllä kylien vireyttä ja lisätä asukkaiden yhteenkuuluvuutta. Yhdistyksen toimialue muodostuu 11:sta kylästä: Akkoinen, Immala, Intola, Kankainen, Kiveinen, Laulainen, Luolavuori, Mäksmäki, Sopola, Tuijula ja Villilä. Yhdistyksellä on oma kylätalo, Lundan maja, joka on rakennettu talkoovoimin, käyttökuntoon se saatiin vuonna 1995.

Yhdistys järjestää erilaisia tilaisuuksia ja tapahtumia sekä tiedotustilaisuuksia ajankohtaisista aluetta koskevista aiheista mm. kaavoituksesta, tiejärjestelyistä, ympäristöongelmista yms. Retket, talkoot ja erilaiset yleisötilaisuudet kuuluvat vakiintuneisiin toimintamuotoihin.

Vieritä ylös